Overfladen på hvert produkt kan være unik på grund af mikroskopiske strukturelle forskelle forårsaget af fysiske processer eller brugen af kemiske stoffer. Denne teknologi udnytter disse forskelle ved at tildele hver enkelt en kode i et tilfældigt og stabilt mønster som et fingeraftryk, der identificerer produktet. Koderne registreres i databaser, som kan krydsrefereres for at verificere produktets ægthed.
Teknologier til overfladefingeraftryk og laseroverfladeanalyse anvendes til at generere en unik identifikator baseret på virkningerne af en fysisk tilfældig proces, som på grund af sin natur ikke kan reproduceres eller kopieres.
Sammensætningen af materialernes overflader analyseres ved hjælp af teknikker, der identificerer de strukturelle forskelle, der er karakteristiske for hver overflade. På baggrund af disse forskelle genereres identifikatorer, som gør det muligt at identificere produktet entydigt.
Ved f.eks. at analysere de strukturelle forskelle, der opstår på silicium-film (såkaldte "rynker"), kan der tilfældigt skabes unikke identifikationskoder. Disse koder er entydige, ligesom menneskers fingeraftryk, og det er teknisk umuligt at reproducere dem.
En metode baseret på dette princip bruges til at producere etiketter, der er let læselige med en optisk læser. Den består i at belægge et substrat af nanopartikler med siliciumpolymerer. Udtørringen af substratet får det til at skrumpe og frembringe strukturelle forskelle eller "rynker" på polymerbelægningen. Ved at analysere disse "rynker" er det muligt at generere unikke identifikationskoder på tilfældig vis. Der er brug for en særlig enhed til at læse koden og sammenligne den med dem, der tidligere er lagret i en referencedatabase.
Teknologier til overfladefingeraftryk og laseroverfladeanalyse kan anvendes på en lang række produkter, da analysen af strukturelle træk kan anvendes på forskellige typer materialer.
Ændringer i produktionsprocessen afhænger i høj grad af din produkttype, som bestemmer teknikkerne til at fastgøre markøren på produkterne.
Omkostningerne ved disse løsninger til bekæmpelse af forfalskning afhænger af den særlige metode, der anvendes, og kan ikke beregnes præcist på forhånd.