Pritožba
Kdo lahko vloži pritožbo?
Pritožbo lahko vloži kdor koli, na kogar ima odločba negativen učinek.
Pritožba zoper odločbo, povezano z blagovno znamko, stane 720 EUR, pritožba zoper odločbo, ki zadeva model, stane 800 EUR.
Rok in oblika pritožbe
Razlikovati je treba med obvestilom o pritožbi in izjavo o vzrokih za pritožbo. Za več informacij kliknite na spodnji besedilni polji.
-
Obvestilo o izpodbijani odločbi
-
2 meseca
-
4 mesece
Obvestilo o pritožbi
Pritožba se lahko vloži v dveh mesecih po tem, ko je bilo izdano obvestilo o odločbi, zoper katero se vlaga pritožba. Hkrati je treba plačati pristojbino za pritožbo, ki jo mora urad EUIPO prav tako prejeti v tem dvomesečnem roku. Kot pri vseh drugih postopkih pred Evropskim uradom za intelektualno lastnino (EUIPO) vam tudi v primeru vložitve pritožbe svetujemo, da uporabite spletno orodje eAppeal (e-pritožba), s čimer se boste izognili napakam, zaradi katerih bi lahko prišlo do nedopustnosti pritožbe.
Izjava o vzrokih za pritožbo
V izjavi z navedbo vzrokov za pritožbo je treba z dejstvi in v skladu z zakonodajo obrazložiti vzroke, zaradi katerih želi pritožnik vložiti pritožbo. Lahko se vloži bodisi skupaj z obvestilom o pritožbi bodisi ločeno v štirih mesecih po datumu vročitve odločbe, zoper katero se vlaga pritožba.
Obvestilo o pritožbi in izjavo o vzrokih za pritožbo je treba vložiti pisno v jeziku postopka ali v jeziku, v katerem je bila vložena odločba, zoper katero se vlaga pritožba. Pošljeta se lahko elektronsko, po navadni pošti ali s kurirsko službo.
Preizkus na prvi stopnji
Po prejemu izjave o razlogih za pritožbo tajništvo odbora za pritožbe pritožbo (obvestilo o pritožbi in izjavo o vzrokih za pritožbo) predloži prvostopenjskemu sodišču. V primerih ex parte, tj. primerih, ki vključujejo samo eno stranko v postopku, bo oddelek, katerega odločba se izpodbija, popravil svojo odločbo, če meni, da je pritožba dopustna in utemeljena. Če pa meni, da pritožba ni dopustna in utemeljena, bo pritožbo vrnil odboru za pritožbe.
Odkar je stopila v veljavo uredba o blagovni znamki EU, se vmesni preizkus v primerih inter partes ne opravlja več.
Primeri ex parte
Ko je v primeru ex parte vmesni preizkus opravljen, se spis nemudoma predloži predsedniku pristojnega odbora, ki nato imenuje poročevalca.
Primeri inter partes
V primerih inter partes je postopek malo drugačen. V skladu s poslovnikom odborov za pritožbe lahko tožena stranka po prejemu izjave o vzrokih za pritožbo predloži pripombe. Po vložitvi odgovora lahko odbor dovoli, da stranke predložijo nadaljnje pripombe (odgovor/nasprotni odgovor).
Po pisnem delu postopka se spis predloži predsedniku pristojnega odbora, ki bo imenoval poročevalca.
Pri obeh vrstah postopkov bo poročevalec, če bo menil, da je smiselno, stopil v stik s strankami v postopku, da bi razjasnil kakršna koli pomembna vprašanja v zvezi s pritožbo. V nasprotnem primeru bo odbor sestavil in obravnaval odločbo. Ko odbori za pritožbe sprejmejo odločbo, o tem obvestijo stranke v postopku.
Splošno sodišče
V dveh mesecih po datumu obvestila o odločbi odbora za pritožbe se lahko zoper njo vloži pritožba pri Splošnem sodišču . Razlogi za tovrstne pritožbe so določeni v členu 72(2) uredbe o blagovni znamki EU in členu 61(2) uredbe o registriranem modelu Skupnosti.
Zoper vse sodbe Splošnega sodišča je mogoče vložiti pritožbo na Sodišču Evropske unije.