Przejdź do strony głównej
EUIPO
Zapewnij ochronę swoim znakom towarowym i wzorom w Unii Europejskiej.

Obejmij swoją własność intelektualną ochroną w Unii Europejskiej

Menu

Laureat nagrody za całokształt osiągnięć

Hartmut Esslinger

Zobacz wideo

Początki

Urodzony w 1944 r. w małej wiosce Beuren w Schwarzwaldzie w Badenii-Wirtembergii w Niemczech, Hartmut Esslinger przez całą swoją karierę zmieniał zasady gry we wzornictwie przemysłowym.

Po zakończeniu służby wojskowej w 1970 r. opuścił Hochschule für Gestaltung w Schwäbish Gmund. Rok wcześniej założył własną firmę projektową, wyznaczając początek podróży, która była kontynuowana przez dziesięciolecia.

Esslinger szybko stał się znany z prac wykonywanych dla kluczowych klientów, takich jak niemiecka marka z branży elektroniki Wega. Stworzył tam, m.in. kompaktowy system HiFi Wega Compact 3000 i Wega Concept 51k.

Kiedy Wega została przejęta przez japońską firmę z branży elektronicznej Sony, Esslinger kontynuował wdrażanie innowacji przez projektowanie; jego firma wyprodukowała ponad 100 produktów, w tym telewizor w obudowie w formie czarnej skrzynki Sony Trinitron, w której po raz pierwszy usunięto drewno z koncepcji obudowy telewizora, oraz Sony Walkman.

Jabłko i Królewna Śnieżka

W 1982 r. Esslinger i założona przez niego firma, frog design, zawarli wyłączny kontrakt z Apple Computers na opracowanie strategii projektowej dla firmy. Od samego początku Esslinger pracował bezpośrednio ze Steve'em Jobsem, z którym szybko nawiązał porozumienie.

„Kiedy zapytałem go o jego większe ambicje”, wspomina Esslinger, „po prostu uśmiechnął się i powiedział: – Po pierwsze chcę sprzedać milion komputerów Mac. Po drugie, żeby Apple stało się największą firmą na świecie. Z jakiegoś dziwnego powodu obaj zgodziliśmy się, że cele te są absolutnie osiągalne”.

Powstały w ten sposób język projektowy stworzony przez Esslingera wyróżnił Apple na tle konkurencji. Prototypy o kryptonimie „Snow White” („Królewna Śnieżka”), które stworzył, zostały skonstruowane w słynnym obecnie odcieniu złamanej bieli, który wyróżniał produkty Apple w pierwszych latach. Opatrzone były trójwymiarowym logo Apple, ciętym diamentem dla precyzji. Wszystkie linie produktów były cienkie i wyraźne, a poziome i pionowe paski na obudowach dawały złudzenie zredukowanych rozmiarów i objętości elementów. To była rewolucja w dziedzinie wzornictwa.

Snow White została po raz pierwszy wprowadzona na rynek za pośrednictwem systemu Apple IIc i odniosła natychmiastowy sukces komercyjny oraz pośród krytyków. Projekt został nazwany przez Time Magazine „Projektem roku” i wprowadzony do stałej kolekcji w Whitney Museum of Art.

Był to triumf Esslingera. „Ten projekt był również dla mnie momentem przełomowym”, powiedział po latach, „dając mi możliwość zastosowania wszystkiego, czego nauczyłem się do tej pory na temat wzornictwa przemysłowego w mojej pracy z najlepszymi menedżerami w firmach w Europie i Japonii”.

Rozwój frog design

Po tym, jak Steve Jobs opuścił Apple w połowie lat 80., Esslinger połączył z nim siły, aby wspólnie pracować nad projektem Next Cube. W międzyczasie rozwijał firmę frog design, którą prowadził wraz z żoną, Patricią Roller, z szeregiem nowych klientów i prestiżowymi projektami.

Ich firma rosła w siłę, podejmując się coraz bardziej złożonych projektów na styku designu i technologii. Esslinger i frog przeprojektowali terminal Lufthansy na lotnisku we Frankfurcie i przeobrazili interfejs GUI dla SAP, największego na świecie oprogramowania biznesowego.

Kontrakty m.in. z Disneyem, Microsoftem i Karstadtem ugruntowały reputację frog jako jednego z wiodących studiów wzornictwa przemysłowego na poziomie światowym. Człowiek, którego Dolina Krzemowa określa mianem „ten Niemiec”, jest dziś obecny na arenie międzynarodowej, zarówno w kręgach projektowych, jak i poza nimi. Stawał się coraz bardziej rozpoznawalny publicznie. W 1990 r. Esslinger pojawił się na okładce magazynu „Business Week” w Stanach Zjednoczonych, pod nagłówkiem „Rebel With A Cause” („Buntownik z powodem”).

W 2005 r., kiedy frog design był już ważnym graczem w branży, on i jego żona sprzedali większościowy pakiet udziałów w firmie spółce Flextronics, podwajając przychody w ciągu dwóch lat. W 2007 r. KKR i Sequoia Capital nabyły kolejne udziały we frog design, a w 2017 r. Altran nabył pełną własność. Poza frog design Esslinger zajmował się również edukacją. W 1989 r. współzałożył Hochschule für Gestaltung, Karlsruhe. W latach 2005-2011 był profesorem projektowania konwergencyjnego na Uniwersytecie Sztuk Użytkowych w Wiedniu, a następnie przeprowadził się do Chin i zorganizował warsztaty eksperckie w zakresie projektowania strategicznego na De Tao Academy oraz w Szanghajskiej Szkole Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.

Zajął się również pisaniem, wydając kilka książek, które prezentują design z jego osobistego i zawodowego punktu widzenia.

Forma podąża za emocją

Esslinger opracował teorię, zgodnie z którą „forma podąża za emocją” jest wiodącą zasadę jego pracy, w bezpośrednim kontraście do zasady „forma podąża za funkcją” modernistycznego projektowania. To, wraz z jego przekonaniem, że wzornictwo powinno być kluczowym elementem strategicznym w każdej firmie, uczyniło z niego siłę napędową w nowoczesnym wzornictwie przemysłowym.

Po pięciu dekadach działalności zawodowej pozostaje jednym z najbardziej wpływowych projektantów przemysłowych na świecie i punktem odniesienia w swojej dziedzinie.

 
 

GALERIA

Wszystkie zdjęcia. © Hartmut Esslinger & frog design

Ikona informacyjna Obrazy widoczne na tej stronie zostały dostarczone przez finalistów wyłącznie w celach informacyjnych. Nie mają na celu odzwierciedlenia wymogów graficznego przedstawienia zarejestrowanych wzorów wspólnotowych. Z wymogami w zakresie przedstawienia graficznego na potrzeby rejestracji wzorów wspólnotowych można zapoznać się w wytycznych EUIPO dotyczących wzorów.

Ostatnia aktualizacja strony 17-02-2020
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu wsparcia funkcji technicznych i zwiększenia wygody użytkowników. Korzystamy również z analityki internetowej. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji