Dostępność
Począwszy od stycznia 2010 r. wszystkie nowe strony instytucji europejskich muszą być tworzone zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi dostępności treści internetowych (WCAG) 2.0, poziom AA.
Celem dostępności treści internetowych jest umożliwienie wszystkim użytkownikom równego dostępu do informacji i funkcji w internecie. A konkretnie dostępność treści internetowych oznacza, że osoby o różnych możliwościach oraz niepełnosprawne mogą w sieci czytać i rozumieć treści, surfować i komunikować się z innymi.
Zgodnie z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych podpisaną przez Unię Europejską do osób niepełnosprawnych zaliczają się osoby z długotrwałą obniżoną sprawnością fizyczną, umysłową, intelektualną lub sensoryczną, która w interakcji z różnymi barierami może ograniczać ich pełne i efektywne uczestnictwo w życiu społecznym na równych zasadach z innymi obywatelami.
Użytkownicy internetu mogą doświadczać problemów przy korzystaniu z internetu z powodu różnych rodzajów niepełnosprawności, ograniczeń funkcjonalnych, czynników środowiskowych lub kwestii technologicznych:
- osoby z niepełnosprawnością: wzrokową, słuchową, fizyczną, umysłową;
- osoby starsze, o słabych umiejętnościach czytania i pisania, inni;
- ograniczenia lub niezgodności związane z technologią: przeglądarki, platformy, urządzenia, internet mobilny;
- czynniki środowiskowe: miejsce, oświetlenie, hałas, wolne połączenie.
Źródło: Komisja Europejska – Przewodnik dla dostawców informacji
Z przyczyn technicznych następujące strony nie są zgodne z WCAG 2.0:
- strony zawierające filmy
- formularze internetowe