Az oltalom mindkét formája megszerezhető.
A közösségi formatervezési minta oltalomban részesül, ha a benyújtás pillanatában megfelel az újdonság és egyéni jelleg követelményének. A közösségi formatervezési mintából eredő oltalom kiterjed azon termék rajzolatára, körvonalára, színére, alakjára és/vagy szerkezetére, amelyre a mintát alkalmazzák, vagy amelynek a minta részét képezi.
Térbeli európai uniós védjegy lajstromozására akkor kerül sor, ha a termék maga olyan megjelölésnek minősül, amely megkülönbözteti a bejelentő áruit más, hasonló üzleti tevékenységet folytató személy vagy vállalkozás áruitól. Az EU védjegy által nyújtott oltalom magának a megjelölésnek a megkülönböztető képességéhez kapcsolódik, összehasonlítva az összetéveszthetőségre okot adó, vizuális, hangzásbeli vagy fogalmi hasonlósággal bíró, azonos ábrázolásokkal vagy megjelölésekkel.
Lehetőség van például a csomagolást mind európai uniós védjegyként, mind lajstromozott közösségi formatervezési mintaként oltalom alá helyezni, ha megfelel a vonatkozó jogi követelményeknek: az új alak a vállalat áruinak/szolgáltatásainak szinonimájává válik, és később lajstromozott védjeggyé, illetve – egyéni jellege vagy újdonsága alapján – lajstromozott közösségi formatervezési mintává válhat.
Térbeli védjegyre példák az
Irányelvek, B rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alakiságok, 9.3. pont alatt találhatók.
További információk a .