Par - TMclass
logo
Rādītājs

Īsumā

TMclass apvieno katra iesaistītā (preču zīmju) biroja (IB) klasifikācijas datubāzes (preču un pakalpojumu apraksti vai termini), lai atvieglotu Jūsu preču un pakalpojumu klasifikācijas procesu. Šāda klasifikācija ir nepieciešama daļa no procesa, kurā notiek pieteikšanās preču zīmes saņemšanai, neatkarīgi no tā, vai tā ir starptautiska preču zīme, Eiropas Savienības preču zīme, kas nodrošina Jums preču zīmes aizsardzību visās ES valstīs, vai konkrētas valsts preču zīme.

Meklējot TMclass kādu klasifikācijas terminu, Jūs redzēsiet, kurās iesaistītā biroja datubāzēs attiecīgais termins parādās. Ja termins neparādās iesaistītā biroja datubāzē, tas nenozīmē, ka iesaistītais birojs to noteikti noraidīs. Tomēr, ja izvēlēsieties terminu, kas nav daļa no iesaistītā biroja datubāzes, pieteikuma iesniegšanas procedūra attiecīgajā iesaistītajā birojā var ieilgt, jo terminu nevar klasificēt automātiski, un tas ir jāpārbauda pārbaudītājam.

Ja izvēlēsieties terminus no vairāk nekā vienas klases, Jums var tikt prasīts samaksāt papildu nodevas. Piemēram, EUIPO reģistrācijas nodeva ietver iespēju izvēlēties no trim klasēm, savukārt Apvienotās Karalistes birojā (UKIPO) katrai papildu klasei ir piemērojama neliela nodeva. Sīkāku informāciju noskaidrojiet iesaistītajā birojā, kurā reģistrējat savu preču zīmi.


Vēsture

Kopš 1957. gada ir bijušas vairākas iniciatīvas vienādot veidu, kā dažādi biroji un valstis klasificē preces un pakalpojumus preču zīmju reģistrācijas vajadzībām. Starp šīm iniciatīvām var minēt Nicas klasifikāciju, Trīspusējo nolīgumu un Saskaņošanas projektu, kas aprakstīti turpmāk.

Kokveida struktūra ir administratīvs rīks, kas radīts, lai palīdzētu lietotājam saprast, kā klasificēt terminu pirms preču zīmes reģistrācijas. Kokveida struktūru izstrādāja EUIPO un ES valstu biroji sadarbībā ar WIPO. Šīs struktūras pamatā ir Nicas klasifikācija, taču tā nav oficiāla Nicas klasifikācijas sistēmas daļa. Tai nav tiesiska spēka preču zīmju pārbaudē vai preču un pakalpojumu salīdzināšanā.

Nicas klasifikācija

Nicas klasifikācija, ko 1957. gadā pārvaldīja WIPO, ir sistēma, ko izmanto preču un pakalpojumu klasificēšanai preču zīmju reģistrācijas nolūkā. Tā tika izveidota ar trīspusēju nolīgumu, proti, Nicas nolīgumu par preču un pakalpojumu starptautisko klasifikāciju preču zīmju reģistrācijas vajadzībām, ko pārvaldīja WIPO un noslēdza 1957. gadā (www.wipo.int).

Daudzas valstis ir pieņēmušas Nicas klasifikāciju preču un pakalpojumu klasificēšanai preču zīmju reģistrēšanas vajadzībām.

Nicas klasifikācija ietver klašu nosaukumus, paskaidrojošās piezīmes un preču un pakalpojumu sarakstu alfabēta kārtībā. Klašu nosaukumos ir ļoti plaši aprakstīts to preču un pakalpojumu veids, kas iekļauti katrā no 34 preču klasēm un 11 pakalpojumu klasēm. Uzklikšķiniet šeit, lai aplūkotu pilnu klašu nosaukumu sarakstu. Katrai klasei ir paskaidrojošās piezīmes, kurās aprakstīts klasē iekļautas un – dažos gadījumos – neiekļautas preces vai pakalpojuma veids. Alfabētiskajā sarakstā ir izklāstītas konkrētas preču un vairāku pakalpojumu pozīcijas alfabētiskā secībā, katrā gadījumā norādot atbilstošo klasi.

TMclass ietver ar “N” apzīmētu preču un pakalpojumu aprakstus. “N” nozīmē, ka termins ņemts no Nicas klasifikācijas alfabētiskā saraksta. Šī norāde ir ietverta tikai no EUIPO saņemtajos datos.

Preču un pakalpojumu saraksts, kas sastāv vienīgi no Nicas klasifikācijā atrodamajiem aprakstiem, tiks atzīts par pareizi klasificētu, ja tas būs izmantots datubāzē norādītajā klasē.


ID saraksts

TM5 sastāvā ir ASV Patentu un preču zīmju iestāde, Japānas patentu iestāde, Korejas Intelektuālā īpašuma iestāde, Ķīnas Tautas Republikas Rūpniecības un tirdzniecības valsts pārvalde, un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO). Viens no projektiem šajā sadarbības struktūrā attiecas uz ID sarakstu.


Saskaņošanas projekts

Klasifikācijas saskaņošanas mērķis ir ieviest vienotu klasifikācijas praksi starp iesaistītajiem birojiem, lai nodrošinātu, ka lietotājam ir pieejams viens preču un pakalpojumu saraksts visās valodās, un lai būtu vienots klasifikācijas piemērošanas veids, tādējādi atzīstot un noraidot preču un pakalpojumu sarakstus vienotā veidā.

Priekšvēsture:

Nicas klasifikācija tika izveidota galvenokārt administratīvos nolūkos. Daudzi preču zīmju biroji, tostarp EUIPO, to pieņēma preču un pakalpojumu klasifikācijai preču zīmju reģistrācijas vajadzībām. Ja preču pozīcija vai pakalpojums nav iekļauts alfabētiskajā sarakstā, klases noteikšanai izmanto klasifikācijas noteikumu kopumu. Tā kā šajā ziņā pastāv brīva interpretācija, Birojs pēdējās desmitgadēs ir izstrādājis atšķirīgas klasifikācijas prakses.

Šādas atšķirības rada pārpratumus. Tās nav lietotājdraudzīgas un liedz pieteikumu iesniedzējiem izmantot unikālu klasificētu sarakstu attiecībā uz vienu un to pašu preču zīmi dažādos birojos.

Ideja veikt saskaņošanu radās TMclass konferencē 2008. gada jūlijā. Visi konferences dalībnieki piekrita, ka nav pieļaujamas klasifikācijas atšķirības starp birojiem. Jaunas saskaņotas datubāzes aizsākums bija vienošanās starp UKIPO un EUIPO izveidot vienotu preču un pakalpojumu datubāzi angļu valodā. Zviedrija piekrita sekot šim piemēram, pieņemot šīs angļu valodā sagatavotās datubāzes tulkojumu zviedru valodā kā tās oficiālo sarakstu. Citi biroji piekrita izmantot šo pieeju, un interesi izrādīja lielākā daļa ES biroju.

Visi Eiropas biroji, kuru darba valoda ir angļu valoda (EUIPO, Apvienotās Karalistes, Īrijas un Maltas biroji) ir pieņēmušai saskaņoto sarakstu angļu valodā.

Galamērķis ir radīt “bezproblēmu” scenārijus, piemēram, preču zīmju pieteikumu iesniedzēji izmanto vienotu klasifikācijas sarakstu dažādos birojos, kas uzreiz piekrituši to atzīt. Iebildumu risks pieteikuma iesniedzējam ir zems, un iesaistītie biroji saņem mazāk pieteikumu, kuros ir trūkumi.

TMclass uzrāda klasifikācijas atšķirības, kas vēl pastāv starp iesaistītajiem birojiem, un tas arī turpmāk būs spēkā esošs neatkarīgs Eiropas līmeņa instruments, kas vienmēr būs atvērts jaunu biroju piesaistīšanai.

Šobrīd datus TMclass vajadzībām nodrošina vairāk nekā puse no valstu birojiem un EUIPO (Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs). Drīz savas datubāzes tajā iekļaus arī WIPO (Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija).